امروز: جمعه 3 خرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

ازت در چغندر

ازت در چغندر دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 72 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 32

تغذیه چغندرقند به طور جامع از بیست سال گذشته گزارش شده است (1972) در آن گزارش، برای اولین بار حاصل نیم‌قرن تحقیق در اروپا و آمریكا روی نیازهای گیاه به عناصر میكروماكرو بوده است در هركجا كه گیاه چغندرقند وارد شده است و اقدام به كشت شده، تحقیقات آن از اولویت بالایی برخوردار بود

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

مقدمه

چغندرقند گیاهی است از خانواده Chenopodiacea و همانند بسیاری از اعضای دیگر این خانواده مقاوم به تنش و شوری است(1).

تغذیه چغندرقند به طور جامع از بیست سال گذشته گزارش شده است (1972). در آن گزارش، برای اولین بار حاصل نیم‌قرن تحقیق در اروپا و آمریكا روی نیازهای گیاه به عناصر میكروماكرو بوده است. در  هركجا كه گیاه چغندرقند وارد شده است و اقدام به كشت شده، تحقیقات آن از اولویت بالایی برخوردار بود. مهمترین دلیل این اقدامات، این بود كه اضافه كردن صحیح مواد مغذی به خاك بیشترین تاثیر را بر تثبیت عملكرد زارع قرار داده است(1).

همانند سایر محصولات كشاورزی، چغندرقند نیز تنها جزئی از نیازهای خود را از خاك تامین می‌نماید و بقیه را بایستی از كودهای شیمیایی، حیوانی و محلول‌پاشی بر روی سطح برگ تامین كند(1).

در میان كودهای شیمیایی، ازت در تمامی خاك‌های زراعی به مقدار كم وجود دارد و از مهمترین عناصری است كه بایستی در هر جا چغندرقند كشت می‌گردد، به صورت كود داده شود. هنگامی كه برای اولین بار فسفر مصرف شد پس از سال‌های متوالی مزارع غنی از فسفر شدند و افزودن این عنصر به زمین تاثیر آن چنانی بر روی عملكردشان نداد. در نتیجه مصرف آن ناچیز شد و در نهایت در طول بیست سال گذشته بیشتر فعالیت‌های تحقیقاتی بر روی نیاز گیاه به ازت متمركز شده و از تحقیقات روی فسفر كاسته شده است(1).

كار بر روی سایر عناصر ماكر، نظیر پتاسیم، منیزیم و سدیم ادامه دارد، زیرا نیازهای چغندرقند به این عناصر بیش از سایر محصولات است. كاشت چغندرقند در خاك‌های سبك، فراهم شدن امكانات مكانیزه نیاز چغندرقند به سه عنصر مورد اشاره را كه اغلب به مقدار كم در خاك وجود دارد، بیشتر نموده است.

نیاز غذایی چغندرقند به كودهای اصلی هم اكنون مشخص شده. لیكن علاقه به مصرف كودهای فرعی به مراتب بیشتر شده است. جذب عناصر فرعی با افزایش محصول به طور موازی افزایش یافته است. علت آن، نیاز این عنصرها حتی در مناطقی است كه بیشتر ذخایر طبیعی خاك كافی بوده است(1).

32 ص

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : ازت در چغندر , ازت در چغندرقند , پیش بینی مقدار كود لازم بر اثر تجزیه خاك

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر